Prezident klecí a odboj městské slepice

16 Mar

Nechci se vůbec pléct do politiky, protože se vždy naštvu, ale vajíčková krize se už opravdu nedá poslouchat.

Východní Evropa má snad nejstrašnější masové “výrobny na vajíčka”. Desetitisíce slepic, narvaných v klecích, postavených jedna na druhou.. umělé osvětlení, zaživa odštípávané zobáky.. Tyhle zubožené chudinky stojí celý svůj krátký krutý život v drátěné kleci, v které není možné se otočit, roztáhnout křídla.. nemusím to nijak popisovat, na video podívejte se zde:

http://www.ciwf.org.uk/your_food/eggs/default.aspx

Compassion in world farming věcně a pravdivě popisuje co se děje zvířatům v systému masových produkcí. Takže doporučuji si stránku projít. Bohužel je jen v angličtině.

V západní světě je už dost normální, že lidé požadují vajíčka z volně běhajících slepic – a tyto nejsou neuvěřitelně drahá (méně než ta česká z intenzivních chovů). V Čechách jsou lidé masírováni médii že BIO je blbost a o free-range stylu se urputně mlčí. Volné pastvy jsou stále ještě napůl tabu a jsou vymýšlena teorie bakterií přenášených vzduchem, atd atd. Zavedený systém velkoproducentů a monopolů vyhovuje mnoha lidem, řetězcům a politikům. A co spotřebitel? Kdo??

Vraťme se ale k naší krizi. Takže, 13 let měli tito naši “zemědělci” (nevím co lidé co dělají tyto věci mají co společného se zemí) na to, aby se postupně připravili na zvětšení klecí slepic o 1/3. 13 LET!!!!! 13 let na to aby investovali do svého podnikání a do kvality života zvířat, které jim přinášejí zisky. Vykašlali se na to. Totálně, úplně. No a teď se diví, že ta špatná EU to po nich opravdu chce.. Kdyby to bylo na nás (česká politika), možná bysme ty klece ještě zmenšili.. no a kdo za ně nejvíc vykřikuje? Prezident republiky. To asi něco dokazuje o nás všech.

Vždy když jsem na jakémkoli farmářském trhu, vidím, jak lidé rádi a ochotně kupují venkovská vajíčka a nechápu, proč není možné mít výběr free-range vajíček v normálním českém supermarketu.

Možná tahle vajíčková krize je dobrý začátek k tomu, jak to začít požadovat a dát možnost růstu nových zemědělců (zde bez ” “), kteří své slípky nechají pěkně běhat venku kolem hal, která pak budou jen na spaní.. a ať jich tam jsou tisíce, ale běhajících venku. A stejně tak jako v jiných zemích tito budou moci regionálně dodávat do supermaketů. A nevěřte tomu, že by byla dražší než ty z ubožáčků. Vždyť BIO vejce (ty drahá) stojí 8 Kč za kus – a tyto slípky běhají a náklady na BIO provoz jsou úplně jinde..(výše).

Takže prosím, nepodporujte mučení zvířat. Začněme se zajímat jaké vajíčko kupujeme a poptávejme opravdová vejce. Copak dobrého asi takový zubožený chudáček může vyprodukovat?  Vajíčka se dají koupit od farmářů na trzích, od známých z vesnice (podpoříme tak lidi ne korporace), ve farmářských obchodech, popřípadě, pokud máte zahrádku, můžete se připojit k vlně městských chovatelů slepic. Jedná se o velikánskou komunitu jak v Evropě tak v USA..

Jakmile budu mít zahrádku (už jen pár měsíců), tak se pustím do stavby malinkého kurníku “coop” něco v tomto stylu :http://www.backyardchickens.com/a/the-condo-guys-chicken-coop a se dvěma slípkama budu mít vajec až až.. jen hlídání bude problém:-))

Vše o městských slípkách

http://www.urbanchickens.net/

http://www.urban-chickens.com/

http://www.backyardchickens.com/.

něco o hezkém městském projektu: http://www.jetsongreen.com/2009/07/urban-hens-modern-backyard-project.html

Jinak – vše o vejci krásně na SCUKU http://blog.scuk.cz/post/17670295360/scuk-ocko-jinak-aneb-velky-vyklad-o-vejcich

Advertisements

2 Responses to “Prezident klecí a odboj městské slepice”

  1. patekf March 26, 2012 at 1:36 pm #

    Díky za to, že alespoň někdo (jeden ?) je i v Česku normální, já už si někdy připadám že žiju v zemi plné tupých idiotů (promiňte – omlouvám se za ten výraz), snad lidé i zde časem začnou používat zdravý selský rozum – a nejde jen o vejce

  2. Nina March 26, 2012 at 5:09 pm #

    souhlasím s vámi – asi před 10ti lety jsem byla na brigádě ve velkodrůbežárně – vydržela jsem tam hodinu a od té doby vyžaduji vejce z volného chovu a žádná jiná ! Podmínky jsuo opravdu strašné a ani zvětšením klecí se nic nezmění,pořád jsou to klece. Nejsem chovatelem slepic,ale občas si říkám, že přece nemůže být problém zbourat ty velkokapacitní slepičárny a nechat slepice běhjat na zbořeništi:-)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: